Nowoczesne oświetlenie ogrodowe

Odpowiednie oświetlenie otwartych przestrzeni to nie lada wyzwanie. Powinno być nie tylko ładne, ale przede wszystkim praktyczne. Zapewni to większy komfort poruszania się po posesji. Ponadto, dobrze oświetlony ogród nabiera eleganckiego wyglądu i staje się przyjemnym miejscem do odpoczynku w czasie ciepłych, letnich wieczorów.

Rodzaje lamp ogrodowych

Rozmieszczenie i rodzaj oświetlenia zewnętrznego będzie przede wszystkim zależeć od wielkości i zagospodarowania samego ogrodu. Obecnie coraz częściej stosuje się lampy bezprzewodowe, wyposażone w baterie słoneczne, by pozbyć się zbędnego i mało estetycznego okablowania. Oświetlenie przewodowe wymaga także rozkopów, co w przypadku istniejących już ogrodów może wiązać się z ryzykownym przesadzeniem kwiatów i krzewów.

Nowoczesne oświetlenie do ogrodu

W ofercie lamp ogrodowych znajdziemy produkty takie jak reflektory kierunkowe, dzięki którym precyzyjnie skierujemy światło w danym kierunku. Oświetlenie to charakteryzuje się praktycznością i wygodą. Może być montowane zarówno na gruncie, jak i budynku, a także przymocowane do fundamentu. Dużą popularnością cieszą się także lampy najazdowe oraz słupki i lampy stojące. Oświetlenie dogruntowe pozwala na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych i doskonale sprawdza się niezależnie od rodzaju powierzchni. Są to lampy bardzo wytrzymałe, odporne na nacisk i uszkodzenia.  Lampy stojące są zazwyczaj umieszczane wzdłuż chodników i ścieżek, by oświetlały drogę nocą.

Oświetlając posesję warto kupić komplet lamp ogrodowych w tym samym stylu. Zapewni to większą estetykę terenu, światło rozłożone będzie równomiernie, nie będziemy borykać się z problemem odmienności barw.

Nowoczesne oświetlenie w altanach i na tarasach

Coraz większą popularnością cieszą się także lampy wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak czujnik ruchu. Nowoczesne oświetlenie pozwala na sprawne i wygodne zarządzanie światłem, jest również wydajne i energooszczędne. Lampy zewnętrzne to nie tylko reflektory ogrodowe, ale także szereg ciekawych propozycji do altan i tarasów. Prawidłowo dobrane lampy zwiększają komfort i zachęcają do odpoczynku na świeżym powietrzu.

Oświetlenie na taras

Zazwyczaj oświetlenie tarasowe projektuje się już na etapie budowy domu. Wymaga ono bowiem odpowiedniej mocy oraz podłączenia do instalacji. Warto dobrze zaplanować rozmieszczenie lamp na elewacji i wokół miejsca wypoczynku. Nowoczesne oświetlenie ogrodowe i na taras nie powinno być zbyt intensywne, dlatego często łączy się kilka rodzajów lamp o różnych mocach. Wśród najbardziej popularnych produktów znajdziemy zewnętrzne lampy sufitowe oraz kinkiety i lampy ścienne.

Oświetlenie zewnętrzne często stosuje się także w altanach, jednak dostęp do prądu jest w tych miejscach zazwyczaj ograniczony. Z tego względu, w altankach ogrodowych wykorzystuje się  oświetlenie solarne, które sprawdza się równie dobrze, jak lampy przewodowe. Są to produkty, lekkie, ekologiczne, zwykle mało awaryjne. Można wyposażyć się również w tzw. cotton balls, czyli światło zamknięte w kolorowych kulach.

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *