Oczywistym faktem jest to, że oświetlenie ma wpływ na nasze samopczucie. Wszyscy chyba chociaż raz w życiu pracując w ciemnym miejscu, oświeconym tylko jedną ciepłą żarówką, odczuli jak to usypia człowieka. Pracując, ucząc się czy wykonując jakieś własne zadania, potrzebujemy pobudzenia i energii do działania, tak aby nasz mózg był na pełnych obrotach. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się jaki jest wpływ oświetlenia na koncentrację człowieka, to zapraszam do lektury!
Różne rodzaje świateł
Światło jest nieodłącznym elementem naszego życia i jest potrzebne do codziennego funkcjonowania organizmu. Promienie słoneczne produkują seratoninę, czyli hormon odpowiadający za szczęście oraz melatonię, która odpowiada za cykl dobowy, czyli czuwanie i sen. W dzisiejszym świecie, dużą część czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. U dorosłych jest to związane z pracą, z kolei u dzieci, z nauką w szkole oraz dodatkowymi zajęciami. W przypadku światła sztucznego, dokonujemy podziału na barwę ciepłą i chłodną. Przyjmuje się, że światło neutralne, które jest najbardziej przybliżone do naturalnego, ma wartość około 3000 do 5000 kelwinów. Powyżej tej wartości barwa przyjmuje odcienie chłodne, natomiast poniżej, ciepłe.

Barwa światła i wpływ oświetlenia na koncentrację
Światło jest szczególnie ważne w momencie gdy potrzebujemy się skupić na danym działaniu. Wpływ oświetlenia na koncentrację pracowników w biurze jest bardzo duży, dlatego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie miejsca pracy. Jak można się domyślać światło naturalne jest dla oka najzdrowsze, dlatego jeśli tylko możemy powinniśmy korzystać z niego jak najwięcej. Nie zawsze jednak mamy do niego dostęp, wtedy należy sięgnąć po lampy. Żarówki emitujące zimne światło nadają się świetnie do pobudzenia mózgu i skoncentrowaniu go na pracy. Nie są one jednak korzystne dla oczu na dłuższą metę. Z tego powodu warto w domu i w miejscach odpoczynku używać ciepłego światła.