Wszystko co musisz wiedzieć o taśmach LED

taśma led RGB

Oświetlenie wykorzystujące diody LED stało się powszechne. Nie tylko możemy je spotkać w domach, ale też w przestrzeni publicznej – w lampach na przystankach autobusowych, czy też w kreatywnych projektach dekoracyjnych.

Zazwyczaj stosowane są w takich przypadkach taśmy LED, które dają cały ogrom możliwości oświetlenia w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła. Są one bardzo wygodne w użytkowaniu, przez co stały się bardzo często wykorzystywane także w przypadku nieco bardziej ekstrawaganckich projektów oświetleniowych.

Dlaczego warto zdecydować się na taśmę LED?

Taśma LED to zazwyczaj niewielki pasek, na którym rozmieszczone są diody LED, kształt takiej taśmy sprawia, że może być ona montowana w bardzo wielu miejscach – zarówno tych tradycyjnych, na przykład suficie czy też na ścianach, jak i też w nietypowych – jak na przykład pod ramą obrazu.

Oprócz tego są wykorzystywane również na przykład w dyskotekach i pubach, jako podświetlenie w podwieszanych sufitach – robi to niesamowite wrażenie, stąd popularność. Taśmy RGB są to taśmy, które emitują różnorakie barwy światła, dlatego można je łatwo wykorzystywać tworzeniu ciekawych dekoracji.

taśma led

Wygodne sterowanie taśmą LED

Aby tego typu taśma LED mogła zostać efektywnie wykorzystywana, trzeba będzie zastosować kontroler LED, który umożliwi manewrowanie takim światłem emitowanym przez diody. W przypadku podstawowych wersji będziemy mieli możliwość kontrolowania natężenia światła, ale jeśli kupimy nieco bardziej zaawansowany model, będziemy w stanie na przykład dostosować je do pory roku, pogody, czy też pory dnia.

Oprócz tego trzeba zwracać uwagę nie tylko na dostępne funkcje, ale również na sposób sterowania – bo on wcale nie jest jednoznaczny. Aby móc wygodnie kontrolować taśmę LED trzeba dostosować sterownik do swoich potrzeb – w następnym akapicie zostaną opisane najbardziej popularne rozwiązania w tym zakresie.

Jaki kontroler LED wybrać?

Jak wybrać odpowiedni kontroler? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. W przypadku tworzenia bardzo zaawansowanych dekoracji, polecane są kontrolery LED na fale radiowe – w ten sposób jesteśmy w stanie bardzo komfortowo zmieniać wygląd diod na przykład przy użyciu specjalnego pilota.

Stosując takie rozwiązania nie musimy nakierowywać pilota na czujkę – tego typu kontrolery mogą działać przez ściany, tak więc nasz sterownik może zostać całkowicie ukryty, co jest nie tylko estetyczne, ale również wygodne. Do takich sterowników dołączane są często również specjalne panele z paletą barw, które umożliwiają zdefiniowanie barw, którymi będzie świecić nasza dioda lub diody.

Inne ciekawe kontrolery to sterowniki na podczerwień – są one bardzo proste w użyciu i o wiele tańsze niż te, które są sterowane za pomocą fal radiowych. W takich kontrolerach, jeśli chcemy zmienić wygląd naszych diod należy pilot nakierować na czujkę. Jeśli chodzi o możliwość manipulacji barwą światła, to jest ona tutaj mocno ograniczona, co jednak nie powinno w wielu przypadkach stanowić problemu.

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *