Jak dopasować zasilacz do ledów?

zasilacz do ledów

Kupując transformator do taśmy LED należy pamiętać o tym, że przestrzeganie kilku ważnych aspektów może powodować sprawne działanie instalacji świetlnej, a także przedłużenie jej żywotności. To, jaki zasilacz należy wybrać jest zależne od napięcia zasilającego, mocy źródła światła oraz jego rodzaju.

lampa led

Zasilacz LED co to takiego?

 Obecnie popularne oświetlenie LED wymaga stosowania zasilaczy, które będą stabilizować napięcie. Są to małe urządzenia, które są stosowane w każdej lampie LED, diody elektroluminescencyjne są przystosowane do działania na niskim napięciu – w zależności od rodzaju diody będzie to 12V, 24V albo 30V.

Jak więc widać, konstrukcja lampy LED jest mylnie traktowana jako prosty układ – każdy z nich ma natomiast indywidualne parametry, które muszą ze sobą współgrać. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że jeśli chodzi o zasilanie, zasilacz LED to powinien on być absolutnie dedykowany do tego rodzaju oświetlenia. W przypadku użycia zasilaczy elektronicznych, na przykład takich, które stosuje się do halogenów sufitowych, w których to napięcie wynosi od 0 do 12V, dioda LED będzie świecić, ale jej żywotność bardzo spadnie. W skrajnych przypadkach może się okazać, że już przy pierwszej próbie jej uruchomienia przestanie ona działać. Z tego też powodu należy dokładnie sprawdzić wybór zasilacza, ponieważ w przeciwnym razie inwestycja w diody LED nie będzie miała żadnego sensu – są to diody drogie, które można bardzo łatwo uszkodzić stosując nieodpowiedni transformator.

Jeśli chodzi o dedykowany zasilacz, to należy go podłączyć przed źródłem świata, a w przypadku bardziej skomplikowanych instalacji należy bezwzględnie pamiętać o tym, żeby wszystkie przewody zasilające były bezpośrednio wprowadzone do zasilacza.

Trzeba pamiętać również o tym, że takie zasilacze istnieją w bardzo różnych wersjach – między innymi możemy wyróżnić zasilacze wtyczkowe, hermetyczne, modułowe, czy też meblowe. O wyborze konkretnego rodzaju decyduje zazwyczaj miejsce jego montażu – w końcu nikt nie chce, żeby taki zasilacz był widoczny, jeśli jest to instalacja nakierowana nie tylko na efektywne oświetlenie, ale też na estetykę danego pomieszczenia.

Jak obliczyć moc zasilacza?

Jeśli chcesz wiedzieć, jaką moc zasilacza wybrać, musisz pamiętać o tym, że pasek LED posiada na sobie informację dotyczącą mocy. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że transformator posiada zapas mocy, 10 % to wartość, która jest uznawana za absolutne minimum, dzięki któremu zasilacz prądowy nie będzie wykorzystywał całej swojej siły. W ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać najlepsze efekty całej instalacji i będziemy mieć pewność, że cała instalacja będzie stabilna, co skutkuje między innymi zachowaniem żywotności wszystkich diod led.

Najważniejszym parametrem technicznym zasilaczy jest oczywiście moc, natężenie i napięcie. Jeśli chcesz obliczyć moc zasilacza, którego napięcie wynosi 12V i natężenie 3A, musisz pomnożyć ze sobą oba parametry. Wtedy wynik to 36 Wat. Jest to proste działanie, które naprawdę warto zapamiętać, jeśli chcemy obliczyć moc zasilacza.

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *