Żarówki ledowe czy energooszczędne?

żarówki ledowe a energooszczędne

Zastanawiasz się, jak wybrać oświetlenie do domu i jakie zalety posiada oświetlenie LED?  A może lepszym wyborem będzie żarówka energooszczędna? Obie technologie posiadają swoje wady i zalety, dlatego warto jest dowiedzieć się więcej o każdej z nich, żeby móc świadomie podjąć wybór dotyczący kupowania takich produktów.

Właściwości żarówek ledowych

 Na początku możemy przybliżyć właściwości żarówek LED-owych, które to uchodzą za najbardziej energooszczędne na rynku. Są bardzo często i chętnie wykorzystywane w domach i w firmach, ponieważ użytkują bardzo niewiele energii – ich efektywność wynosi jest bardzo wysoka – większość energii elektrycznej jest więc zamieniana na światło.

Wszystko dzięki energooszczędnym źródłom światła, jakim są diody LED – posiadają one wewnętrzny układ zasilający, który wpływa na ich długotrwałą pracę. Radiator stanowi tutaj równie ważną rolę, odpowiednio dobrany może skutkować bezawaryjną pracą takiej żarówki.

Na pewno trzeba wspomnieć o tym, że takie diody nie są aż tak żywotne w pomieszczeniach z wysoką temperaturą. Z tego powodu niezmiernie ważne jest to, żeby radiator był dobrej klasy i skutecznie odprowadzał od nich ciepło. Zazwyczaj wykorzystywane są radiatory aluminiowe albo ceramiczne.

oświetlenie led

Wady i zalety żarówek ledowych

 Technologia LED na stałe zagościła w naszych domach i firmach. Jest ona chętnie wykorzystywana dlatego, że pozwala uzyskać bardzo dobre efekty – diody LED są niesamowicie efektywne tzn. pobierają mało prądu, a większość zamieniają na energię świetlną.

Oprócz tego ich żywotność jest naprawdę długa, ponieważ potrafią one działać nawet dwa razy dłużej, niż świetlówki. Takie produkty jak widać są więc w cenie i pozwalają na uzyskanie doskonałych rezultatów, jeśli chodzi o oświetlenie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na możliwość kreatywnego wykorzystania ich na przykład na taśmach LED – takie dekoracje są efektowne i mogą stanowić doskonały element wyposażenia. Do wad na pewno należy zaliczyć wciąż wysoką cenę zakupu, w porównaniu do tradycyjnych żarówek.

Właściwości żarówek energooszczędnych

 Żarówki energooszczędne były jeszcze nie tak dawno za najbardziej optymalne rozwiązanie, jeśli chodzi o oszczędzanie energii tanimi żarówkami. Niestety w swoim składzie mają takie substancje, jak rtęć, która to może być zagrożeniem dla człowieka. Oprócz tego, emitowanie promieni UV w żarówkach niskiej jakości może również źle wpływać na zdrowie ludzkie.

Wady i zalety żarówek energooszczędnych

Takie żarówki, jak wspomniano wyżej, nie są pozbawione wad – z biegiem czasu okazało się, że niestety te przeważają. Na pewno istotnym faktem, który powoduje, że te żarówki odchodzą do lamusa jest to, że emitują niską jakość światła – zdecydowanie gorzej oddaje ona barwy niż światło słoneczne.

Dodatkowo zawierała ona substancje trujące – rtęć mogła w ekstremalnych przypadkach przenikać do otoczenia podtruwając organizmy żywe. Problematyczne okazało się również obchodzenie się z zepsutymi żarówkami – ze względu na wspomnianą wyżej rtęć musiały być oddawane do recyklingu. Ich zalety natomiast występują, są podobne co żarówek LED, ale w porównaniu z tą technologią zdecydowanie przegrywają.

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *